icon

Практикум
«Правові питання в роботі головного лікаря»

м. Київ
Ви головний лікар приватного або державного лікувального закладу? Упевнені, чи не кожного дня у вашій роботі виникають запитання, які безпосередньо стосуються оформлення медико- правових документів, правовідносин з пацієнтами, вирішення конфліктів або участь у судових справах. І саме головний лікар несе відповідальність за вирішення таких питань і за діяльність лікувального закладу вцілому.

Під час практикуму для головних лікарів відповідаємо на запитання, розбираємо практичні ситуації, розповідаємо як діяти в кожному конкретному випадку.

Як попередити конфлікт з пацієнтом? Якими повинні бути дії, якщо пацієнт написав претензію, щоб справа не дійшла до суду? Як добровільно відшкодувати шкоду? Як правильно винести догану чи звільнити працівника? Як відповідати на запити і не розголосити лікарську таємницю? Відповіді на ці та багато інших питань ви отримаєте на практикумі.
Спікер - Олена Бабич, медичний адвокат, голова комітету медичного права РАКО, член комітету з медичного права Асоціації правників України. Досвід у сфері правового супроводу медичних закладів становить більше 15 років. Олена є постійним автором публікацій у провідних національних виданнях з питань медичного права та спікером у різноманітних медичних заходах. Cудова практика пані Бабич у так званих “медичних справах” є однією з найбільших серед українських юристів.
ПРОГРАМА:
  • Внутрішні нормативні документи в медичному закладі.
    Види. Вимоги ліцензійних умов. Порядок оформлення та введення в дію (положення, накази, інструкції). Порядок та особливості ведення медичної документації.
  • Взаємовідносини з пацієнтами.
    Права та обов’язки пацієнта і лікаря в лікувальному процесі. Порядок оформлення медико-правових документів (анкети, відмова від лікування, консиліуми лікарів, актування тощо). Повноваження представників пацієнта. Особливості надання медичної допомоги неповнолітнім.
  • Трудові відносини в лікувальному закладі.
    Оформлення працівників. Порядок та механізми притягнення до дисциплінарної відповідальності (догани, звільнення).
  • Конфіденційна інформація в лікувальному закладі.
    Конфіденційна інформація. Лікарська таємниця. Порядок розкриття. Надання медичної інформації на запити правоохоронних органів, адвокатські запити. Свідчення лікаря як свідка. Відповідальність за незаконне розголошення лікарської таємниці. Юридичні засоби захисту медичного закладу. Правила GDPR.
  • Конфлікти з пацієнтами.
    Види конфліктів. Реагування на скарги пацієнтів (порядок, строки, особливості). Попередження конфліктів з пацієнтами, алгоритм дій. Як не довести конфлікт до суду.
  • Юридична відповідальність медичного закладу, керівника, лікаря.
    Види юридичної відповідальності медичних працівників та ЛПЗ. Підстави. Цивільна, кримінальна, адміністративна відповідальність. Порядок та особливості відшкодування матеріальної шкоди, завданої ушкодженням здоров’я пацієнта (добровільне відшкодування шкоди).
  • Особливості захисту лікаря і медичного закладу у судових спорах з пацієнтами.
    Розгляд «медичних справ» за новими правилами цивільно-процесуального кодексу України. Представництво. Судово-медична експертиза та/або висновок експерта. Вибір тактики. Збір доказів. Типові помилки. Механізми захисту. Аналіз судової практики.